Kar Değil Özelleştirmeler Felakettir

Kamu varlıklarımızı GERİ ALALIM!

Haber

KAR DEĞİL ÖZELLEŞTİRME FELAKETTİR

Milyar dolarları Cengiz’e, Limak’a, Kalyon’a aktardılar. Mega proje dedikleri İstanbul havalimanı mega fiyaskoya döndü! Karda ÇÖKTÜ! Otoyulu şirketlere, yine Cengiz’e, Limak’a, Kolin’e devrettiler, insanları karda kışta yolda mahsur bıraktılar.

Kar yağışı bir felaket değil; onu felakete dönüştüren özelleştirmeler, taşeronlaştırma ile kamu hizmetlerinin ve kamu varlıkların şirketlerin çıkarlarına teslim edilmesidir. 

Kamu hizmetlerini ve kamu varlıklarımızı GERİ ALALIM! Aç gözlü şirketleri, şirketlerin iktidarını hayatımızdan KOVALIM!

*

Yoğun kar yağışı İstanbul’da hayatı felç ederken kamu hizmetlerinin ve kamu varlıklarının şirketlerin özel çıkarlarına hizmet edecek biçimde düzenlenmesine dayanan kent ve kamu politikalarının iflasını bir kez daha gözler önüne serdi.

Bir mega proje fiyaskosu olarak karşımızda duran İstanbul Havalimanı’nda kar yağışı kaynaklı meydana gelen çökme esasen bilim insanlarının uyarılarına kulak tıkayan anlayışın bir sonucudur. Oysa TMMOB 2014 yılında hazırladığı raporla, bu fiyaskoya onay anlamına gelen ÇED raporundaki verilerin proje alanındaki değerleri yansıtmadığını belirtmiştir. Ranta dayanan bu ekolojik yıkım projesi yüzünden onlarca insan geceyi havalimanında sabahlayarak geçirmek zorunda bırakılmıştır.

Yapımı için yaklaşık  15 milyon ağaç katledilen Kuzey Marmara Otoyolu’nda yaşananlar ise özel çıkarlara endekslenen kamu hizmetlerin vahametini gösteren bir başka örnektir. Karayolları hizmetlerinin, taşeronlaştırılması politikaları hayatın felç olmasının nedenlerindendir.  Onlarca aracın zincirleme kaza yaptığı, insanların yolda mahsur kalarak araçlarında sabahlamak zorunda bırakıldığı Otoyol’u yapan ve işleten KMO Anadolu A.Ş ile ortakları Kalyon, Cengiz, Limak, Kolin, Pak Yatırım, RSY İnşaat ise dünden beri adeta lal kesilmiştir.

Tüm bunlar yaşanırken yandaşlarına söz geçiremeyen 20 yıllık felaket, AKP hükümeti ise sorumluluk almaktan kaçınarak suçu başka yerlere yıkan bir çaba içerisine girmeyi yeğlemiştir.

Neoliberal kentleşme politikalarının iflası ortadadır. Kar odaklı politikaların ortadan kaldırıldığı, insan, doğa, yaşam merkezli bilimsel temellere dayanan politikaların hakim kılınması bu ülkenin acil ihtiyacıdır. Şirketlerin karına teslim edilen, halktan çalınan tüm kamu hizmetleri ve kamu varlıklarını geri almak için mücadeleye.

İktidar yarattığı felaketten rant devşiriyor

SOL Parti Ekoloji Çalışma Grubu deprem sonrası yıkım ve yeni rant haritası raporu yayınladı

28.03.2023

Ya Taliban rejiminden yanasındır ya da karşısında

Siyasal İslamcı faşist cephe, ülke tarihinin en karanlık ve gerici ittifakını oluşturdu

28.03.2023

SOL Parti seçimlere Sosyalist Güç Birliği ittifakı ile Katılıyor

SOL Parti seçimlere tüm illerde kendi adı ve amblemiyle katı

24.03.2023

Erdoğan Aday Olamaz

YSK’ya İtiraz Ettik Anayasa Açık

21.03.2023

Afeti Yine Felakete Çevirdiniz

Sermaye ve rant odaklı politikalar yeni felaketlere yol açmaya devam ediyor!

15.03.2023