Salgınla Böyle Mücadele Edilemez

Haber

HANİ SALGIN KONTROL ALTINA ALINMIŞTI? ACİL YAPILMASI GEREKENLER!

10 gün önce salgın kontrol altında diye açıklama yapıp toplumu rehavete iten sağlık bakanı dün Bursa’da yaptığı açıklamada salgının yükselişe geçtiğini duyurdu.

Olgu görülme sıklığında başta İstanbul olmak üzere tüm illerde artış görülmektedir.

Salgının başından beri hiçbir uyarıyı dikkate almayıp, sayıları eksik açıklayan Fahrettin Koca ve tek adam rejimi; Sonbahara İstanbul başta olmak tüm illerde salgının yayılma hızını arttırarak girmemizi sağlamış durumdadır. İstanbul’da salgının hızı bir önceki haftaya göre yüzde 50 artmış olup, tüm ülkedeki vakaların %40’ ı İstanbul’dadır. Haziran ayının başında bütün itirazlara rağmen “normal”e geçiş yapılmış, sağlık kurumlarındaki kovid servislerinin büyük kısmı kapatılmış, toplumsal alandaki hali hazırda yetersiz olan tedbirler tümüyle kaldırılmıştı.  İstanbul’da  Haziran ayı öncesindeki tedbirlere geri dönüldüğü, tüm hastanelerin pandemi hastanesi yapıldığı  duyurulmaktadır.

Salgında geldiğimiz noktada; AKP İktidarı grip aşısını karneye bağladı.

- Sonbaharın, grip mevsiminin gelmesiyle birlikte solunum yoluyla ilgili hastalık ve ölümlerin artacağını, yeterli miktarda grip aşısı tedarikiyle girmemiz gerektiğini söyleyen ancak gereğini yapmayan Sağlık Bakanlığı grip aşısını karneye bağlamış durumdadır. Etkinliği kanıtlanmış olan grip aşısını mevcut ihtiyacın çok çok altında sayıda tedarik edilerek 2 yaş altı, 65 yaş üstü ile  kronik hastalıkları olan risk grubundaki 25 milyon yurttaşın aşıya erişimi imkansız hale getirilmiş, aşıda da VİP dönemi başlatılmıştır.

- Özel hastaneler kamulaştırılmalı, kronik hastalar için temiz kamu hastaneleri belirlenmelidir. Sağlık hizmetleri ücretsiz sunulmalıdır.

-Salgının yükü bu haliyle emekçi halkın sırtına yüklenmiştir.  Salgınla mücadele edemeyen Sağlık Bakanlığı gerçeği ve hakikati duyuranlarla mücadele etmeyi tercih etmiştir. Artık sürdürülemez noktaya gelmiş olan bu durumda yapılması gereken acilen bütün hastanelerin kamulaştırılması ve tüm sağlık gücünün tek elde toplanılması, toplumun koviddışındaki sağlık hizmetleri ihtiyacının karşılanması için şehir merkezinde kovid hastanesi haline getirilmemiş kamu hastaneleri belirlenmelidir.

Grip aşısını dahi sağlayamayan Sağlık Bakanlığı 40 gün sonra Korona aşısını Türkiye’ye getirileceğini söyleyerek hayal satmaktadır.

-Risk grubundaki yirmi beş milyon yurttaş için yeterli grip aşısı acilen temin edilmelidir.

-En çok vakanın çıktığı fabrikalardır. İşyerlerinde covid-19 için gerekli hijyen koşulları sağlanmalı. İşçilere ücretli izin verilmelidir.

Artık yurttaşlar korona aşısı 40 gün sonra Türkiye’de gibi hamaset söylemleriyle oyalanmayı kabul etmemektedir. Henüz aşı geliştirme çalışmaları devam eden, etkinliği kanıtlanamamış bir aşının reklamını yaparak halka hayal satmak yerine 25 milyon yurttaşın yaşam hakkı için grip aşısını sağlamak, aşı imal eden bir ülkeyken aşı ithal bile edemeyen bir ülke yaratan iktidarın en temel sorumluluğudur.

UZLAŞMAK MÜMKÜN MÜ?

Hayatla ölümü uzlaştırmak mümkün mü?

05.06.2024

1 Mayıs 2024

Ölümüne Koşan İktidar

02.05.2024

1 Mayıs 2024

İktidarın Ölüm Koşusu

02.05.2024

YOKSULLUK KADERİMİZ DEĞİL HAKLARIMIZ İÇİN BİRLEŞİYORUZ

1 Mayıs'ta Taksim'de ve her yerde SOL'dayız.

24.04.2024