Krizden Çıkış AKP'yi Yenmekle Mümkün

Haber

Bu krizin artık ekonomik bir çıkış yolu; verili sistem içinde teknik bir çözümü yoktur.  AKP rejimi yıkılmadan, bu ucube Başkanlık Sistemi tasfiye olmadan bu halkın nefes alması olanaksızdır. 

Doların 14 lirayı geçmesiyle lira 3 ay içinde yüzde 70 değer kaybetti. Bu ekonomi politikası halkı ağır bir yoksulluğa itecektir. Öte yandan servetin yüzde 67’sini elinde tutan yüzde 10’luk süper zenginlere doğru bir servet aktarımı da söz konusudur. Elinde yüksek döviz hesabı olanlar hani biraz da aldıkları tüyolarla birlikte dakikalar içinde servetlerini katlıyor. Bir başka kazançlı çıkan kesim ise ülkenin varlıklarının ‘değersizleştirilmesini’ fırsat bilip gözlerini ülkemize dikmiş Körfez emirlikleridir. Ülke fakirleşiyor, birileri de batan geminin malları bunlar diye üzerine üşüşüyor. İktidardakiler de çıkardıkları yangından mal kaçırarak bu soygunun en önün yer alıyor. 

Bu soygun yoksul halkın alım gücünün zayıflaması anlamına gelecektir. Boşalmaya başlayan market rafları önümüzdeki günlerde daha da çok boşalacak. İşten çıkarmalar, ücretlerde düşüş ve gecikmeler yaşanacaktır. İktidar şimdi sözde bir asgari ücret şovu yapmaya çalışıyor. Zamlar ve yüzde 50’yi bulan enflasyon karşısında ücretler akşamdan sabaha eriyecektir. İşçilerin, emekçilerin, kadınların, geleceği çalınan gençlerin bu iktidardan kurtulmaktan başka bir çaresi yok. Bu eşiği hep birlikte aşmalıyız ancak bu ne tek başına yetecek ne onların yıkılışına bekleyerek bu krizle baş edilebilir. Bugün yoksul insanların dertlerine sahip çıkarak örgütlü bir toplum ve örgütlü bir siyaset yaratmaktan başka bir çaremiz yok. SOL Parti böyle bir toplumsal mücadele ve dayanışma seferberliğini hayatın her alanında örgütleyecek.

İktidar yarattığı felaketten rant devşiriyor

SOL Parti Ekoloji Çalışma Grubu deprem sonrası yıkım ve yeni rant haritası raporu yayınladı

28.03.2023

Ya Taliban rejiminden yanasındır ya da karşısında

Siyasal İslamcı faşist cephe, ülke tarihinin en karanlık ve gerici ittifakını oluşturdu

28.03.2023

SOL Parti seçimlere Sosyalist Güç Birliği ittifakı ile Katılıyor

SOL Parti seçimlere tüm illerde kendi adı ve amblemiyle katı

24.03.2023

Erdoğan Aday Olamaz

YSK’ya İtiraz Ettik Anayasa Açık

21.03.2023

Afeti Yine Felakete Çevirdiniz

Sermaye ve rant odaklı politikalar yeni felaketlere yol açmaya devam ediyor!

15.03.2023