İYİ PARTİ'DEN ÖRTÜLÜ İKTİDAR OPERASYONU

5 Mart 2023 Tarihli SOL Parti Merkez Yürütme Kurulu Açıklaması

Haber

Meral Akşener ve İYİ Parti örtülü bir iktidar operasyonuna imza attı. 

 

Tükenmiş AKP-MHP iktidarına atılan can simidi olan bu girişim, İYİ Parti’nin rejim muhafızlığı görevini de üstlendiğini ortaya koyuyor. 

 

Ülkemizde uzun süredir sağcılık-İslamcılık kisvesi artında, ırkçı ve ayrımcı kışkırtmalarla mafyatik ve yağmacı bir soygun düzeni sürdürülüyor. Son günlerde muhalefet çevrelerinde olup bitenlerin bu düzeni bir şekilde devam ettirmeye çalışanların bir müdahalesi olarak görülüyor.

 

Bu son hamle bir kez daha gösteriyor ki, önümüzdeki seçimin ana meselesi kimin Cumhurbaşkanı adayı olacağının ötesinde, çöken rejimin nasıl bir politik dönüşüme uğrayacağıdır.

 

Kurulu düzen bekçiliğine soyunanlar olası bir geçiş sürecini kendi denetimleri altına almaya, geniş halk kesimleri lehine bir dönüşüme engel olmaya çalışmaktadır. 

 

 

Başaramayacaklar! 

 

Bu topraklar, yıllardır sağcılığa sıkıştırılmak istenen muhalefet anlayışının bilinçli olarak dışladığı çok geniş ve yaygın toplumsal dinamiklere sahiptir. Bu ülke ilerici, devrimci birikimini, her kritik dönemeçte İslamcı ve faşist kuşatmalara direnerek göstermiştir. 

 

Deprem sonrasında, tek adam rejimi tel tel dökülürken, büyük bir dayanışma seferberliğini yaratan tüm yurttaşların değişim kararlığı ve iradesi sapa sağlam yerindedir. Bu halk umudunun çalınmasına izin vermeyecektir.

 

 

Başaracağız!

 

“Kazanacak aday” aldatmacasıyla tezgahlanan bu operasyon karşısında yapılması gereken, tüm muhalefet güçlerinin ortak hareketine dayanan toplumsal bir dalgayı büyütmektir. 

 

Bugünkü sorumluluğumuz Saray iktidarına karşı laiklik, özgürlük, eşitlik ilkelerinden ödün vermeksizin ortak adayda buluşmak ve bu örgütlü kötülüğü tarihin çöplüğüne göndermektir.  

 

Halkın ezici çoğunluğunun bu rejimi değiştirme iradesine sahip çıkacak bir sorumlulukla toplumsal bir seferberliği hep birlikte örgütleyeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.  

 

SOL Parti bunun için üzerine düşen her görevi eksiksiz yerine getirecek, birleşik bir mücadelenin olanaklarını yaratmak üzere tüm gücüyle inisiyatif alacaktır 

 

SOL Parti Merkez Yürütme Kurulu

5 Mart 2023

 

Şeriata, Hilafete, Karanlığa Karşı Birlikte Yürüyelim

Aydınlık Ülke Yürüyüşleri

27.02.2024

Pusulada SOL Var

Devrimci Demokratik Cumhuriyet için SOL Var

23.02.2024

Sefalet Ücretini Reddediyoruz

Haklarımız İçin Mücadeleye

13.12.2023

DEVRİMCİ DEMOKRATİK CUMHURİYET YOLUNDA İLERİ

18-19 Kasım 2023 Program-Tüzük Konferansı Sonuç Bildirisi

01.12.2023