HALKA AİT OLANI GERİ ALACAĞIZ!

Enerji Şirketleri Kamulaştırılsın

Haber

SOL PARTİ’DEN EYLEM ÇAĞRISI: SOKAĞA ÇIKIYORUZ! 
HALKA AİT OLANI GERİ ALACAĞIZ!

SOL Parti, enerji özelleştirmelerine karşı mücadele için çağrı: Halka ait olanı geri alacağız! Enerji şirketleri derhal kamulaştırılsın!
SOL Parti, Türkiye’nin tüm şehirlerinde enerjinin özelleştirilmiş olmasına karşı mücadele ve eylem çağrısı yaptı. Son yapılan zamlarla özel şirketlerin zararlarının halkın faturalarından karşılanmasına karşı, özelleştirmelerin geri alınması mücadelesini başlatan SOL Parti, “Halka ait olanı geri alacağız” sloganıyla tüm ülkede eylem çağrısı yaptı. 
Zamların ve pahalılığın sebebi olarak özelleştirmeleri işaret eden SOL Parti, enerji şirketlerinin kamulaştırıldığı takdirde faturaların 100 liradan 25 liraya düşeceğine işaret ederek, tüm şehirlerde özel enerji şirketleri önünde eylem çağrısı yaptı. 
SOL Parti’nin açıklamasının tamamı şu şekilde:

HALKA AİT OLAN HER ŞEYİ GERİ ALACAĞIZ

ENERJİ ŞİRKETLERİ DERHAL KAMULAŞTIRILMALIDIR

Türkiye ekonomiden siyasete derin bir kriz yaşıyor. Tek adam rejiminin yarattığı güvensizlik, kuralsızlık, belirsizlik ve keyfilik krizi daha da derinleştiriyor. Erdoğan’ın fantastik tezleri, TÜİK’in sahte verileri, bir NAS bir ÇİN modeli derken ülkemiz felaketten felakete sürüklendi. Üç ayda dövizi de faizi de enflasyonu da yükseltip yeni zam ve vergilerle halkı soydular. 

 

BU FATURALAR ÖDENMEZ

 

Elektrik faturalarımız zamlarla iki üç katına çıktı. Bu zamların tek nedeni enerji üretim ve dağıtımın özelleştirilmiş olmasıdır. Sadece tükettiğimiz elektriğin parasını değil; şirketlere haraç kesiyorlar! Şirketleri zengin etmek için garibanın, yoksulun, emekçinin cebindeki üç kuruşu çalıyorlar! Bu faturalar ödenmez; bu faturaları ödetmeye kalkmak bu karda kışta milyonlarca insanı elektriksiz bırakmak demektir. Geçen yıl 5 milyon ailenin elektriğinin kesildiği düşünülürse bu yıl bu sayı katlanarak artacaktır. Bu büyük eziyete son verilmeli, zamlar geri çekilmelidir!

 

ENERJİ ŞİRKETLERİ HEMEN KAMULAŞTIRILMALIDIR

 

ENERJİ KAMU HİZMETİ OLARAK SUNULSA

100 TL OLAN FATURA 25 TL’YE DÜŞECEK

 

Nasıl mı? Kamu kurumu olan EÜAŞ, zamlarla birlikte dağıtım şirketlerine 2022 itibarıyla elektriğin kilovat saatini 31.86 kuruştan satarken, halka gelen enerji bedeli 134.89 kuruş. Yani enerji şirketleri tarafından kamu fiyatının üzerine 4.23 kat ücret konuyor. Yani, enerji kamu hizmeti olarak sunulsa 100 TL’lik fatura 25 TL’ye düşecektir. 

 

Görülüyor ki ödediğimiz faturalar tükettiğimiz elektriğin ücreti değil; şirketler için toplanan haraçtır. Bu pahalılık ve zamlara son vermenin bir yolu var, o da enerji şirketlerinin derhal kamulaştırılması, enerji hizmetinin bir insan hakkı olarak görülerek devlet eliyle sunulmasıdır. Enerji şirketleri derhal kamulaştırılmalıdır!

 

ŞİRKETLER DEĞİL GENÇLER KAZANSIN

dağıtım şirketlerinin bir ayda toplam abonelerden elde ettiği gelir 2021`de 19,7 milyar lira iken, 2022`de 42,2 milyar liraya çıkacak. Yani özel şirkeler her ay 22,5 milyar lira fazladan gelir elde ederken, aylık gelirleri de yüzde 114 artmış olacak. Yani son zamlarla birlikte toplamda yıllık 270 milyar ilave gelir elde etmiş olacaklar

Bir aylık karları ile bu memleketin gençlerinin sırtında bir yüke dönüşen KYK borçlarının tamamı 10 kere ödenir. Bir sonraki ayda ise 4 milyon öğrenciye yurt imkanı sağlanabilir. BU BİR SOYGUNDUR

ÇÖZÜM KAMULAŞTIRMADA

HALKA AİT OLANA GERİ ALALIM

 

Özelleştirmelerle ülkemizin tüm kamu birikimleri haraç mezat satıldı. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizden bu piyasa düzeni devam ettirilerek, şirket egemenliği korunarak çıkılamaz. Enerji şirketleri kamulaştırılmadan, bunun mücadelesi gerçekleştirilmeden bu zamlar geri alınamaz!

 

Türkiye’nin krizden çıkışı için acil bir kamucu dönüşüm gerçekleştirilmelidir. Yerli-yabancı sermayeye peşkeş çekilen, halka ait tüm varlıklar yeniden kamulaştırılmalıdır. Ekonomiden siyasete eğitimden sağlık sistemine kadar her alanda kamucu/toplumcu bir anlayışın egemen kılınarak, özelleştirmelerle yağmalanan yandaş sermayeye peşkeş çekilen kamu malları yeniden kamuya iade edilmelidir. Eğitim ve sağlık her düzeyde parasız olmalı, özel eğitim kurumları ve hastaneler kamulaştırılmalıdır.

 

Tüm halkımızı bu mücadeleyi birlikte sürdürmeye; halka ait olan her şeyi geri almak için birleşmeye çağırıyoruz. 

Şeriata, Hilafete, Karanlığa Karşı Birlikte Yürüyelim

Aydınlık Ülke Yürüyüşleri

27.02.2024

Pusulada SOL Var

Devrimci Demokratik Cumhuriyet için SOL Var

23.02.2024

Sefalet Ücretini Reddediyoruz

Haklarımız İçin Mücadeleye

13.12.2023

DEVRİMCİ DEMOKRATİK CUMHURİYET YOLUNDA İLERİ

18-19 Kasım 2023 Program-Tüzük Konferansı Sonuç Bildirisi

01.12.2023