EKO İKLİM DEĞİL, DOĞAYI TALAN ZİRVESİ!

ihaleler ile ekosistemlerimizi tahrip edenlerle krize çare üretemezsiniz.

Haber

EKO İKLİM DEĞİL, DOĞAYI TALAN ZİRVESİ!


Ankara’da gerçekleşen “Dünyanın İlk Ekonomi ve İklim Değişikliği Fuarı/Zirvesi” olarak övgüyle sunulan etkinlik esasen AKP sermayesinin çevresel tahribatlarını aklamayı amaçlamaktadır. İklim krizini ekonomiye etkisi üzerinden değerlendirmeyi amaçladığı söylenen bu toplantı, katılımcılardan da görülebileceği gibi ekosistemle yakından uzaktan ilgili değildir.

Yasalara uymaksızın Ankara’yı asbeste boğan, Akbelen Ormanı’nı katletmek için can atan, Atatürk Orman Çiftliği’ni konut ve ticarethane projeleriyle talan etmek isteyen Limak’la;
15 milyon ağacın katledildiği Kuzey Marmara Otoyolu ortaklarından Kalyon’la;
Bölge ekolojisine geri dönülmez hasarlar vereceği bilinmesine karşın Filyos Vadisi Projesi gibi çalışmaları sürdüren Tosyalı ile;
kısacası aldıkları ihaleler ile ekosistemlerimizi tahrip eden; enerji santrallerine, inşaat alanlarına, maden sahalarına, taş ocaklarına, otoyollara çevirenlerle iklim krizine çare üretemezsiniz.

İklim krizi, sermaye çıkarları gözeten bir amaçla tartışılamaz. Havamızı, suyumuzu, topraklarımızı, sağlıklı yaşam hakkımızı, demokratik haklarımızı gasp ederek gerçekleştirilen projeleri ile bilinen sermayedarlar iklim krizinin sorumlusudur.

İklim krizinin sorumlusu olan sermaye ve yağma politikalarının sürdürücüsü iktidar bu toplantıları mevcut tabloya dönük bir kamuflaj olarak kullanmanın yanında, "yeni teknolojiler, yeni yatırımlar" propagandası ile yeni tahribatların, emekçilere kesilecek faturanın önünü açma planı yapmaktadır.

Bu perspektiften yoksun kimselerin krizin toplumsal, iktisadi ve ekolojik sonuçlarını çözmesi mümkün olmadığı gibi derinleştirmesi de kaçınılmazdır.

İktidar yarattığı felaketten rant devşiriyor

SOL Parti Ekoloji Çalışma Grubu deprem sonrası yıkım ve yeni rant haritası raporu yayınladı

28.03.2023

Ya Taliban rejiminden yanasındır ya da karşısında

Siyasal İslamcı faşist cephe, ülke tarihinin en karanlık ve gerici ittifakını oluşturdu

28.03.2023

SOL Parti seçimlere Sosyalist Güç Birliği ittifakı ile Katılıyor

SOL Parti seçimlere tüm illerde kendi adı ve amblemiyle katı

24.03.2023

Erdoğan Aday Olamaz

YSK’ya İtiraz Ettik Anayasa Açık

21.03.2023

Afeti Yine Felakete Çevirdiniz

Sermaye ve rant odaklı politikalar yeni felaketlere yol açmaya devam ediyor!

15.03.2023