İşçilere Ücretsiz İzin Sefaleti

Haber

İŞÇİLERE ÜCRETSİZ İZİN SEFALETİ!

Pandemi boyunca işçileri, emekçi halkı açlık, sefalet ve yoksulluğa sürükleyen, şirketlere rant aktarmaya doyamayan tek adam rejimi, Nisan itibariyle kısa çalışma ödeneğini sonlandırdı. Kısa çalışma ödeneğinin sonlanması ile sözde işten atma yasağı ve nakdi ücret desteğinin 17  Mayıs’a kadar uzatılması sonucu işverenler çözüm üretmekte gecikmedi(!) Ülkenin dört bir yanında fabrikalardan, otellerden, işletmelerden işçilerin zorunlu ücretsiz izne ayırma haberleri ulaşmaya başladı. Bu duruma maruz kalacak olan yaklaşık 2.5 milyon işçi aileleri ile birlikte sefalete mahkum edilecektir. Ücretsiz izne çıkarılan işçilere; başka bir işte çalışmak yasak, günde 47 tl ayda bin dört yüz ile kiranızı da, faturalarınızı da ödeyin, yiyip, içerek yaşayın denilmektedir. Üstelik TÜİK’in bile açıklamak zorunda kaldığı çift haneli enflasyon rakamı ve iğneden ipliğe her gün gelen zam yağmuru altında. Salgında önlem olarak bağışıklığınızı güçlendirin, maske takın önerilerini işçilerin bu parayla nasıl sağlanacağının da açıklanması gerekmektedir.   

Saray rejimini, bürokratları, her gün teşvikler ve aflarla parasına para katan sermayeyi ücretsiz izin nakdi desteği ile geçinme cambazlığına davet ediyoruz!

İSŞİZLİK SİGORTASI FONU SERMAYEYE DEĞİL, İŞÇİLERE! 

Yıllardır İşsizlik Sigortası Fonunun içini; sermayeye kaynak olarak aktararak, hazineye destek olarak kullanarak boşaltan iktidar, fondan en az kaynağı işçiye ayırmaya devam etti, ediyor. Pandemi boyunca hastalık-açlık, işsizlik cenderesinde boğulan, çaresizlik sonucu intihara yönelen emekçilerin ölümünün tek müsebbibi vardır. Emekçi halka bütçeden kaynak aktarmayıp, işçileri ücretli izne ayırıp, gerekli desteği sağlamayıp, iban numarası dağıtan tek adam rejimi! 

ŞATAFATLA YAŞAYIP, HALKA SEFALET DAĞITANLARI YIKMAK İÇİN BİRLEŞELİM!

Halkın vergileriyle bürokratların büro memurlarının dudak uçuklatan şatafatlı yaşamları gazetelere, sosyal medyaya hergün düşen haberleriyle ortaya saçılıyor. Siyasal İslamcıların, çürümüş yaşam tarzlarının kokusu ülkeyi sardı. Algıyla iktidarlarını sürdürme gayretleri her geçen gün artıyor. Birleşerek, mücadele ettiğimizde bir fiskeyle yıkılacak olanları başımızdan gönderelim. Halkın, işçilerin, emekçilerin söz ve karar sahibi olduğu gecelerinde aç yatılmayan eşit, özgür emek egemen bir ülkeyi hep birlikte kuralım. 

 

DEVRİMCİ DEMOKRATİK CUMHURİYET YOLUNDA İLERİ

18-19 Kasım 2023 Program-Tüzük Konferansı Sonuç Bildirisi

01.12.2023

İnsanca Yaşam İnsanca Barınma

Kira fiyatlarındaki yükseliş durdurulmalıdır

07.07.2023

Tarımın Geleceği Şirketlere Teslim Edilemez

Tarımsal Üretimin Planlanması Hakkında Yönetmelik Taslağına dair

03.07.2023