Ücretsiz Güvenilir Zatürre Aşısı Temin Edilmelidir.

Haber

65 yaş ve üzerinde olan kişiler ile kronik hastalığı olan kişilere Pnömokok (zatürre) aşısı yaptırması önerilmektedir. Ancak aşı yok. Sağlık Bakanını pnömokok (zatürre) aşısının neden bulunamadığı konusunda kamuoyuna yeterli bilgilendirme yapmaya çağırıyoruz.

Zatürreye en sık pnömokok adı verilen bakteri yol açar. Pnömokok aşıları, yüksek riskli kişilere uygulandığında, özellikle ağır enfeksiyonlara karşı koruma sağlayabilmektedir.

Zatürre gelişme riski ve/veya zatürrenin ağır seyretme riski yüksek olan kişilerin (yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar) zatürreye karşı bağışıklığının arttırılmasına yönelik olarak, pnömokok aşıları yaptırmaları gereklidir.

Genişletilmiş Bağışıklama Programı kapsamında, 65 yaş üzerindeki herkese ve 18-64 yaş arasındaki KOAH, astım, diyabet, kronik kalp yetmezliği, kronik böbrek hastalığı, kanser gibi eşlik eden hastalığı olan risk gruplarına zatürre aşılarının, Aile Sağlığı Merkezlerinde ve aşıya erişimin mümkün olduğu hastanelerde ücretsiz uygulanmaktadır. Ancak aile sağlığı merkezlerine müracaat eden vatandaşlara aşının olmadığı bildirilmektedir. Vatandaşlarda COVİD-19 nedeniyle de panik halde eczanelere giderek 365 TL ödeyerek zatürre aşısı almakta ve yaptırmaktadırlar.

Sağlık Bakanını soruları cevaplamaya ve kamuoyuna bilgilendirmeye davet ediyoruz.

1-Ülkemizde 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan ve pnömokok aşısına ihtiyacı olan vatandaşların sayısı ne kadardır?

2- Bu yıl ne kadar pnömokok aşısı aldınız?

3- Ne kadar süre içerisinde risk grubu aşılamasını bitirmeyi planlamaktasınız?

4- Pnömokok aşısı neden bulunamamaktadır?

Yaşamları her bir insanımız gibi çok değerli olan 65 yaş ve üzeri ile kronik hastalığı olan yurttaşlarımızın sağlıklarının daha fazla olumsuz etkilenmesini önlemek için, pnömokok aşısına ihtiyacı olanların ücretsiz ve güvenilir, makul sürede/gecikmeksizin aşılanmasını sağlamalıdır. Sağlık Bakanlığını sağlığını koruma görevini halkın sırtına yüklemekten vazgeçip; halkın sağlığını koruma ve geliştirme görevini hatırlamaya ve twitter başından kalkmaya davet ediyoruz!

İktidar yarattığı felaketten rant devşiriyor

SOL Parti Ekoloji Çalışma Grubu deprem sonrası yıkım ve yeni rant haritası raporu yayınladı

28.03.2023

Ya Taliban rejiminden yanasındır ya da karşısında

Siyasal İslamcı faşist cephe, ülke tarihinin en karanlık ve gerici ittifakını oluşturdu

28.03.2023

SOL Parti seçimlere Sosyalist Güç Birliği ittifakı ile Katılıyor

SOL Parti seçimlere tüm illerde kendi adı ve amblemiyle katı

24.03.2023

Erdoğan Aday Olamaz

YSK’ya İtiraz Ettik Anayasa Açık

21.03.2023

Afeti Yine Felakete Çevirdiniz

Sermaye ve rant odaklı politikalar yeni felaketlere yol açmaya devam ediyor!

15.03.2023