Gerici Faşist İktidarı Yeneceğiz
Haber
29.10.2020
Gerici Faşist İktidarı Yeneceğiz

Gericiliğe karşı en büyük tarihsel adım olan Cumhuriyet’in 97. yılındayız. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kurucular olmak üzere, Anadolu’ya bağımsızlığını kazandıran kurtuluş savaşçılarını sevgi ve saygıyla anıyoruz.  

Cumhuriyet; Türkiye’yi işgal eden sömürgecilerle işbirlikçiliği yapacak kadar düşkünleşmiş saltanat rejimine ve işgale karşı mücadelenin eseridir.

Üstünden yüz yıla yakın zaman geçmiş olan bu büyük devrimci atılımdan geriye, ne yazık ki coşkuyla kutlanabilecek bir bayram kalmadı. 1950’lerden bugüne yürütülen, 12 Eylül’de kanlı faşist bir darbeyle yükseltilen ve son 18 yılda AKP iktidarıyla arşa çıkan karşı devrim süreci, bugün yoksul ve kapkaranlık bir ülke yarattı. 

Karşı devrim; yarım asırı geçen iktidar serüveninin sonunda, devlet kurumlarının tarikatlar arasında paylaşıldığı, akıl düşmanı dogmaların çocukların parlak hayallerine pranga vurduğu, tek bir kişinin halkın tamamının aklına ve yaşamına hakim olmaya çalıştığı, halkın aç ve yoksul bırakıldığı, cihatçıların sokakta cirit attığı bir ülke yarattı. 

Bu gerici serüvene artık son vermek zorundayız. 

Cumhuriyete, laikliğe, demokrasiye kökten düşman gericiliğin halka hiçbir şey vermeyen bu gerici serüveni bitmek, bitirilmek zorunda. 29 Ekim’in 97. yaşında bugün bir kez daha söylüyoruz. Demokratik, insanca, adil bir ülkede yaşamak ihtiyacı karanlığı ve sefaleti yenecektir. Türkiye toplumunun, milyonlarca yurttaşın arzusu budur. 

Cumhuriyet’i parantez olarak gören gerici-faşist iktidarı yeneceğiz. Devrimci, demokratik bir cumhuriyeti kuracağız.

Sol

Katılın, solun etkili gücünü birlikte yaratalım!

Bu ülkenin ilerici devrimci geleneği, uzun dönemde kök salan ve cumhuriyet döneminde derinleşen Aydınlanma birikimi, asla ve asla dinci milliyetçi bir gericilik önünde boyun eğmedi, eğmeyecek.

SOL'a Katılın

Gelişmelerden haberdar olun!

Mail listemize kaydolun gelişmelerden haberdar olun.